Pytania na spotkanie

wpis w: Nasze akcje, Poszukiwania | 0

evidence-clipart-magnify-question-mark-1Przygotowując się do najbliższego spotkania (21 stycznia o 17.00 w MDK) prócz programu głównego,
będziemy naszych najstarszych uczestników pytać o rzeczy których nie wiemy, bądź będziemy potwierdzać uzyskane do tej pory informacje. Wiemy, że odpowiedzi na pytania zadawane podczas spotkań wcale nie muszą pojawiać się od razu. Czas jaki minął (71 lat) i doświadczenia całego życia mogły niejednokrotnie zatrzeć w pamięci szczegóły. Dlatego tym bardziej zostawimy tutaj tych kilka pytań do zastanowienia się, popytania wśród najstarszej części rodziny i … zapraszamy tym bardziej na nasze wspólne spotkanie. Obiecujemy – będzie ciekawie!

 

  • Wiadomo nam, że podczas okupacji na terenie Murcek był obóz jeniecki lub/i pracy przymusowej (?). Czy po przejściu frontu istniał on dalej, tym razem dla Niemców? W jakim miejscu się znajdował? Jak długo funkcjonował?

 

  • Zaraz po przejściu frontu, na terenie lasów murckowskich, pod nadzorem Rosjan kopane były okopy. Wiemy, że robiła to ludność górnośląska z okolic Bytomia. Czy wiadomo gdzie ich przetrzymywano? gdzie spali? Pod jakim nadzorem?

 

  • Od kiedy datujemy istnienie jednostek wojska pracujących pod ziemią (tzw. Batalionów Zasadniczej Służby Wojskowej) Gdzie stacjonowały te jednostki?

 

  • W czasie okupacji murckowski szpital cały czas działał. Z całą pewnością leczone (?) były w nim osoby, które uległy wypadkom w pobliskich kopalniach (Piast, Wesoła, Boże Dary). Czy wraz z przejściem frontu szpital od razu zaczął funkcjonować? Kto był leczony w pierwszej kolejności? Co stało się z jego wyposażeniem?

 

  • W monograficznej publikacji „Ach te Murcki” wspomina się o jeńcach francuskich pracujących na terenie szpitala jako służba lekarska. Czy coś więcej o nich wiadomo, z jakiego podobozu pochodzili?

 

Jeśli ktokolwiek ma ochotę poopowiadać, a nie chce ujawniać swojej tożsamości publicznie, może do nas napisać poprzez Kontakt (kliknąć tutaj) lub wybierając z menu głównego. Mail (wymagany) będzie znany tylko administratorowi strony.  

Zostaw Komentarz