„Murcki. Kolebka górnictwa węgla kamiennego na Górnym Śląsku” Maria Grudniewska

wpis w: Murcki, Nasze akcje | 0

400008_big

Od autora:
Nie ma już dziś wątpliwości. że najstarszą kopalnią węgla kamiennego w Śląsko – Krakowskim Okręgu Węglowym jest kopalnia „Murcki”. Uważa się bowiem, że nieistniejąca już dziś kopalnia „Adam” w Tenczynku (Krzeszowice) i kopalnia „Branderburg’: (.obecnie „Wawel”) w Rudzie Śląskiej są nieco młodsze. O występowaniu węgli ziemnych koło Tenczynka wiedziano w drugiej połowie XVII wieku. (A. Cellarius: Descriptio Poloniae. 1659 r.) Natomiast kopalnia „Wawel” w Rudzie Śląskiej istniała już w 1751 roku.(…)

Niniejsze opracowanie jest próbą chronologicznego zapisu dziejów najstarszej kopalni na Śląsku a zarazem ukazaniem jej losów na przestrzeni 337 lat jej istnienia. Wraz z rozwojem kopalni rozbudowuje się osada – Murcki. W początkach XX wieku, kiedy następował najbardziej intensywny rozwój kopalni – Murcki, ze wszystkich południowych dzielnic dzisiejszych Katowic rozwijały się najszybciej. (…)
Przedstawione opracowanie jest także próbą ukazania złożonych dziejów kopalni „Murcki”. Główny akcent w tej pracy pada na początki rozwoju górnictwa węgla kamiennego na Górnym Śląsku.

Zostaw Komentarz